You are currently viewing O planowaniu słów kilka

O planowaniu słów kilka

Planowanie

Przeglądając ostatnio gazety z poradami typu jak żyć, zwróciłem uwagę, że większość osób pracujących jako psychologowie, coachowie, trenerzy zwraca szczególną uwagę na planowanie swojego dnia, tygodnia, miesiąca, roku. Dobrych rad jak to zrobić jest bez liku. Ja również podczas sesji coachingowych polecam tę umiejętność. Jednak moje obserwacje pracy z Klientem pokazują, że wszyscy o tym wiedzą. Wiedzą, że powinni planować swoje działania, robić to regularnie, korzystać z terminarzy, gadżetów, aplikacji. Wiedzą, że planując szybciej się rozwijają, osiągają cele, popełniają mniej błędów. Tylko, że….. tego nie robią, lub na planowaniu swoich działań spędzają całe dnie.

Wyznaczanie celów SMART

Podobnie rzecz ma się z popularną metodą wyznaczania celów SMART. Wiemy, że jest, wiemy na czym polega ale nie wiemy jak prawidłowo ją wykorzystywać. Często na prawidłowe sformułowanie celu potrzebujemy znacznej ilości czasu. Im częściej to robimy tym łatwiej nam to przychodzi. Tylko jak zacząć?

Moje spostrzeżenia

Od kilku miesięcy podczas sesji coachingowych i doradztwa zawodowego rozpoczynam z Klientem proces planowania i wyznaczania celów. Każda sesja kończy się zaplanowaniem – oczywiście zgodnie z zasadami:

  • Planuj dzień na 60%
  • Wyznacz priorytety
  • Zacznij od rzeczy zaległych
  • Zastosuj naprzemienność wykonywanych zadań
  • Im więcej dasz sobie czasu na dane zadanie tym później się do niego zabierzesz
  • Na planowanie poświęć 1% czasu w ciągu doby czyli około 15 minut

W momencie, kiedy wspólnie z Klientem rozpoczniemy ten proces a następnie kontynuujemy go przez następne dwa tygodnie (sesje doradzam raz w tygodniu, o planie przypominam sms-em codziennie wieczorem) planowanie wchodzi w nawyk. Od tego momentu Klient bez mojej pomocy potrafi, chce i stosuje planowanie swoich działań.